Firma Aktualności Produkty Projekty Teksty Muzeum Pobierz Kontakt Mapa RSS English
YAC Software Teksty Badania rynku Branża badawcza w Polsce - 2007 Spelunka Trybików
  Wróć

Spis

Dane

Excel

Badania mediów

Badania rynku

Kwoty respondentów

SPSS

VBA

YAC Data Language

Branża badawcza w Polsce - 2007
Jak zwykle co roku OFBOR opublikował ranking firm badawczych za zeszły rok (2007).

Pozwoliłem sobie przekopać raporty OFBORu za wszystkie poprzednie lata, tudzież dodać dane znalezione w sieci (m.in. archiwum Rzeczpospolitej), i podsumować zmiany na rynku w tabelach i wykresach poniżej.

Wszystkie poniższe dane można znaleźć tutaj: mr2007.zip (71 kB).

A co z nich można wyczytać?

SMG/KRC w końcu się trochę obudziło, ale 100 milionów obrotu przekroczyć jeszcze nie dało rady (choć brakowało niewiele; w przyszłym roku pewnie już nie będzie z tym problemów). Inna rzecz, że obroty mojej starej firmy wzrosły (w złotówkach) o prawie tyle, co całe obroty MEMRB czy 4P research mix... No i wreszcie, pierwszy raz od roku 2001, SMG/KRC zwiększyło swój udział w rynku.

Natomiast GfK prawie dogoniła swojego odwiecznego rywala - ACNielsen. Od roku 2001 obie firmy miały dosyć podobne wzrosty obrotów utrzymując podobną różnicę między sobą. Ale jak tak dalej pójdzie, w przyszłym roku mogą się już one zamienić miejscami.

Pentor spadł o dwa miejsca pozwalając instytutom IPSOS oraz TNS OBOP awansować o jedną pozycję. Z pierwszej 10-tki tylko PBS miała większy wzrost procentowo niż IPSOS. Ale wygląda na to, że jeszcze kilka lat będą musieli się pomęczyć aby dogonić GfKę czy ACNielsen (zresztą, w tym roku GfKa miała podobny wzrost procentowo do IPSOSowego)...

Na dalszych pozycjach pierwszej 10-tki:
  • IQS & Quant już trzeci rok z rzędu ma wzrost bliski lub poniżej 0%; i już niewiele brakuje, aby przegoniły ich kolejne firmy.
  • PBS i Synovate nie mogą się zdecydować, która ma być większa - w 2007, tak jak w 2005, padło na PBS.
  • AGB już od kilku lat utrzymuje wzrost mniej więcej na poziomie wzrostu całej branży, jednak tak blisko 9 pozycji to nie byli już od kilku lat (w sumie od kiedy Synovate pojawiło się w rankingu).
Czy do pierwszej dziesiątki mogą wskoczyć inne firmy? MEMRB i 4P research mix mają niewielką stratę do AGB (w okolicach 2 milionów), więc nie jest to takie niemożliwe. Szczególnie jeżeli 4P research mix będzie miało wzrost choć trochę przypominający ten z roku 2007 (65%)!

Pozostałe firmy mają już obroty poniżej 10e6 zł i nie wygląda na to, aby mogły w niedalekiej przyszłości zagrozić czołówce.

Obroty, w tysiącach złotych (kliknij aby powiększyć):Zmiany w obrotach (kliknij aby powiększyć):Obroty raz jeszcze (w '000; kliknij aby powiększyć):Udziały, w szacowanej całkowitej wielkości rynku (kliknij aby powiększyć):Zmiany w udziałach, w punktach procentowych (kliknij aby powiększyć):Udziały raz jeszcze (kliknij aby powiększyć):Miejsca (kliknij aby powiększyć):

Dla lat 1998-1996 są to miejsca wśród firm przedstawionych w niniejszych tabelach.
Dla lat 1999+ są to miejsca wg danych OFBORu.Zmiany w miejscach (kliknij aby powiększyć):Góra

Komentarze
Kurczę!
Na razie brak komentarzy...

Góra

Dodaj komentarz (pola z gwiazdką są obowiązkowe)
Imię / ksywa *
Mail (pozostanie ukryty) *
Twoja strona
Komentarz (bez tagów) *
Wpisz tekst wyświetlony poniżej *
 

Góra

Tagi

Badania rynku


Podobne strony

Branża badawcza w Polsce - 2014

Branża badawcza w Polsce - 2013

Branża badawcza w Polsce - 2012

Branża badawcza w Polsce - 2011

Branża badawcza w Polsce - 2010 - czy naprawdę MillwardBrown SMG/KRC jest nadal na topie?

Branża badawcza w Polsce - 2010

Branża badawcza w Polsce - 2009

Branża badawcza w Polsce - 2008