Firma Aktualności Produkty Projekty Teksty Muzeum Pobierz Kontakt Mapa RSS English
YAC Software Teksty Badania rynku Branża badawcza w Polsce - 2012 Spelunka Trybików
  Wróć

Spis

Dane

Excel

Badania mediów

Badania rynku

Kwoty respondentów

SPSS

VBA

YAC Data Language

Branża badawcza w Polsce - 2012
Jak zwykle co roku OFBOR opublikował ranking firm badawczych za zeszły rok (2012).

Pozwoliłem sobie przekopać raporty OFBORu za wszystkie poprzednie lata, tudzież dodać dane znalezione w sieci i podsumować zmiany na rynku w tabelach i wykresach poniżej. Jest to już szóste takie podsumowanie; poprzednie można znaleźć tutaj: Wszystkie poniższe dane można znaleźć tutaj: mr2012.zip (101 kB).

A co z nich można wyczytać w tym roku?

ACNielsen w końcu dopiął swego - przy wzroście 6% i przy równoległym spadku o 11% konkurenta, zdetronizował Millward Brown (dawniej SMG/KRC). 15 lat Millward Brown / SMG/KRC było na pierwszym miejscu...

Pomimo tego, do Millward Brown / SMG/KRC nadal należą rekordy obrotów (120+ MPLN w zeszłym roku) jak i udziałów (19.3% z roku 2001). O ile do rekordu obrotów ACNielsen ma tylko nieco ponad 1.5 MPLN, to drugi rekord utrzyma się pewnie jeszcze przez dłuższy czas (nie tak łatwo przejąć dalsze 2.75% rynku)...

Mimo połączenia OBOPu i Pentora, GfK, z 5% wzrostu, utrzymała się na miejscu trzecim (nie było to wcale oczywiste - połączone obroty firm TNS powinny były dać wynik w okolicach 90 MPLN, co by wystarczyło na zajęcie miejsca GfKi).

TNS Polska (połączone TNS Pentor i TNS OBOP) zajęło czwarte miejsce; na wykresach poniżej dane firmy przedstawiane są tylko za rok 2012. Co prawda można byłoby się cofnąć i przedstawić połączone dane nawet do roku 1996, ale przedstawiałoby to niepoprawny obraz historii firm (będąc przez większą część historii drugą 'firmą' na rynku).

IPSOS wskoczył na miejsce piąte, ale to tylko dzięki połączeniu ww. firm. Trudno oszacować wzrost obrotów tej firmy jako że niejasne jest raportowanie jej obrotów tuż przed i tuż po połączeniu z Synovate. Wygląda trochę na to, że obroty za rok 2011 nie uwzględniały Synovate. Jeżeli tak było w istocie, wzrost w tym roku (43%) jest mocno przeszacowany.

Na dalszych pozycjach pierwszej 10-tki:
  • AGB, dzięki silnemu wzrostowi o 14% awansowało o dwa oczka, przeganiając PBS.
  • PBS, zanotował delikatny wzrost i utrzymał siódmą pozycję.
  • Pozostałe firmy pierwszej dziesiątki awansowały o jedną pozycję (połączenie OBOPu i Pentora), choć każda z nich zanotowała spore spadki (od 10% do 17%):
    • IQS - spadek o 10%, miejsce ósme,
    • Cegedim - spadek o 13%, miejsce dziewiąte,
    • 4p research mix - spadek o 17%, miejsce dziesiąte.
  • Mimo tego, należą się gratulacje 4p research mix - po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce!
Pozostałe firmy miały obroty poniżej 6 MPLN (na firmę).

Uwaga na temat obrotów branży: w audycie OFBORu bierze coraz mniejsza liczba firm. Szacowany spadek obrotów branży został wyliczony na podstawie zmiany obrotów firm uczestniczących w badaniu w latach 2011 i 2012. Jasne więc jest, że ten wskaźnik należy traktować z przymrużeniem oka.

Obroty, w '000 złotych (kliknij aby powiększyć):Udziały, w szacowanej całkowitej wielkości rynku (kliknij aby powiększyć):Góra

Komentarze
Kurczę!
Na razie brak komentarzy...

Góra

Dodaj komentarz (pola z gwiazdką są obowiązkowe)
Imię / ksywa *
Mail (pozostanie ukryty) *
Twoja strona
Komentarz (bez tagów) *
Wpisz tekst wyświetlony poniżej *
 

Góra

Tagi

Badania rynku


Podobne strony

Branża badawcza w Polsce - 2014

Branża badawcza w Polsce - 2013

Branża badawcza w Polsce - 2011

Branża badawcza w Polsce - 2010 - czy naprawdę MillwardBrown SMG/KRC jest nadal na topie?

Branża badawcza w Polsce - 2010

Branża badawcza w Polsce - 2009

Branża badawcza w Polsce - 2008

Branża badawcza w Polsce - 2007